O Wing Tzun

Wing Tzun je bojové umění využívající principů fyziky a geometrické možnosti těla k odvedení a využití síly útoku. To dává fyzicky slabším osobám možnost se efektivně bránit. Wing Tzun využívá jednoduchých principů:

  • Pokud je cesta volná udeř
  • Pokud cesta volná není, nalep se
  • Je-li soupeř silnější poddej se
  • Pokud soupeř ustupuje, následuj ho

Tyto 4 principy umožní zamezit v kritické situaci rozhodování, jakou techniku je potřebné použít. Pří útoku je totiž intuitivní jednání vždy rychlejší a výrazně tak roste šance na úspěch.


Základy bojového umění Wing Tzun byly položeny v klášteře Šao-lin, v místě s mnohasetletou tradicí vývoje a praktikování bojových umění. Pro nastupující mandžuskou dynastii Čching se při prosazování své právní moci stal trnem v oku právě šaolinský klášter a proto byl zničen. Podle legendy se pěti mnichům podařilo z kláštera uprchnout a stali se učiteli šaolinských bojových stylů. Právě na přelomu 17. a 18. století vzniká i bojové umění Wing Tzun. Zakladatelkou je mniška Ng-Mui. Jelikož jako žena nemohla ostatním mužům konkurovat silou, rozhodla se tedy vyvinout vlastní bojový systém, který jí umožnil překonat tyto nedostatky překonat. Jedinou žákyní mnišky Ng-Mui byla Wing-Tzun ("Krásné jaro"), podle niž se celý systém pojmenoval.

Yim Wing-Tzun proslavila své bojové umění, když v souboji porazila náčelníka loupežnické bandy a nejvyhlášenějšího bojovníka v okolí. Yim předala toto bojové umění svému manželovi Leung Bok-Lao, který do systému přidal techniku motýlích mečů a nakonec odcestoval do Foshanu. Na cestě potkal učence jménem Leung Lan-Kwai, kterému Wing Tzun předal. Na oplátku ho Leung Lan-Kwai naučil bojovat s dlouhou tyčí, což také Leung Bok-Lao přidal do systému Wing Tzun.

Nejznámější osobností systému Wing Tzun je pravděpodobně mistr Ip Man. Měl skvělou reutaci díky svým bojovým schopnostem, ale dlouhá léta nevyučoval. Později aby se uživil, začal Wing Tzun vyučovat veřejně. V současné době téměř všechny školy mají své kořeny v původním účení Ip Mana.

Comments